Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Strona główna

Święto Niepodległości - 102 rocznica

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach  zniewolenia.

Coroczne obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada, gdyż ten dzień został wyznaczony jako data umowna odzyskania niepodległości. Sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń.

Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku, przy czym obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku.

Obecnie 11 listopada jest świętem wolnym od pracy, które jest co roku uroczyście obchodzone w całej Polsce. Popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak biegi niepodległości, parady uliczne, koncerty patriotyczne, wystawy czy inscenizacje historyczne.

W 2018 roku zorganizowane zostały w całej Polsce uroczyste obchody z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W wielu miastach na cały rok zaplanowano wydarzenia, wystawy, koncerty, konferencje i spotkania w celu upamiętnienia 100- nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W naszej szkole zawsze obchodziliśmy rocznicę Odzyskania Niepodległości.

W tym roku nie mogliśmy się spotkać,  aby poprzez wspólny śpiew "Mazurka Dąbrowskiego"  oraz przygotowaną akademię okolicznościową przeżyć tą uroczystość.

Dzięki pomysłowi uczniów, rodziców i nauczycieli,  jednak udało nam się uroczyście powitać dzień 11 listopada 2020 r. odświętnie, poprzez zawieszenie flag narodowych na budynkach oraz samodzielne wykonanie kotylionów.

Dziękuję osobom, które się przyłączyły do naszej akcji.